Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Modüler frezeleme takımları DUO-λOCK® ile ileriye doğru dev bir adım atıyor

Published

on

 

KM4X gövdeli DUO-LOCK modüler parmak frezeler çok çeşitli takım tutuculara ve adaptörlere uygundur.

 

2014 yılında Kennametal, modüler kesici takımlandırma sistemi geliştirilmesi konusunda Haimer® ile teknoloji ortaklığı yapacağını duyurdu. O tarihten bu yana şirket, o gün bile ‘’piyasadaki en rijit ve en hassas arayüz’’ olacağının işaretini veren DUO-LOCK™ ürününün geliştirilmesi, denenmesi ve stokta bulundurulması konularına odaklanmaktadır.

Bugün daha da iyi konumdadır. Kennametal Karbür parmak frezelemeden sorumlu müdürü Thilo Mueller’e göre, DUO-LOCK, karbür düzeyinde rekabet etme yeteneğine sahip tek modüler parmak freze çözümüdür ve en yakın modüler rakibine göre iki kat daha üstün performans göstermektedir. Bu özellik paslanmaz çelik ve titanyum işlemede, uçak ve uzay endüstrisinde önem taşıyan diğer ısıl dirençli alaşımlarda 1x freze çapına kadar olan derinliklerde tam genişlikte kanal açma ve 1.5x çap derinliğinde iş parçasına yüzde 50’ ye varan giriş temasıyla yüzey frezeleme anlamına gelmektedir. Mueller, takımın kararlı işleme özellikleri açısından yetenekli olduğunu ve bağlamda kendisinin kapsamlı ilk ürün sunumunda da aynı oranda coşkulu olduğunu vurgulayarak açıklamasına devam eder; “Daha fazlası önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürülmek üzere ilk aşamada 400 ‘den çok ürün çeşidimiz olacak.” “Bunlar arasında çok çeşitli adaptörler, tümleşik şaftlı tutucular ve uzatmalar bulunmakta olup, ayrıca hem inç hem de metrik olarak en yaygın kullanılan ölçülerde parmak frezeler yer almaktadır.” Bu uzatmaların çoğu, yüksek performanslı frezeleme uygulamalarında takımın istem dışı çıkmasına ve gerilmeden dolayı kaymasına yönelik kaygıları ortadan kaldıran güvenilirlikli bir bağlama düzeneği olan HAIMER Safe-Lock™ teknolojisi ile donatılmıştır. 

HSK, CAT, BT ve karşılaştırılabilir özelliklere sahip işmili konikleri de mevcuttur. DUO-LOCK ürününü benzersiz kılan özelliklerden biri de sahip olduğu akıllı vida dişi tasarımıdır. Kennametal, FEA tabanlı tasarım araçlarını kullanarak takımın yüksek yüklerde bile başarısız olma olasılığını ortadan kaldırmak üzere bağlantıyı en uygun duruma getirmiştir. Mueller’ in açıklamasına göre sonuçta, DUO-LOCK en yakın rakibinden yüzde 25 daha yüksek torku karşılayarak, özellikle uzun erişim gerektiren işleme koşullarında daha yüksek ilerleme oranları ve eksenel kesme derinlikleri elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Kesme geometrisi aynı şekilde benzersiz olup, asimetrik kanal tasarım ile geliştirilen HARVI alınlı uç kullanılır. Bu, kesmeden kaynaklanan çeşitli sesleri sona erdirir, salınım titreşimini azaltır ve karbür çeşitlerine bağlı olarak diş başına yüzde 20 ya da daha fazla oranda talaşın boşaltılmasını sağlar.

HARVI II 5 kanallı frezelerde ayrıca, titanyumda tam anlamıyla kanal açma yeteneği ile tanınan değişik bir helisle iyileştirme gerçekleştirilmiştir. HARVI III’ e sahip kesme kenarı sırtında merkezden kaçık sırt düşürme aynı zamanda titanyum ve diğer ısıl dirençli alaşımlarda kanıtlanmış bir özelliktir ve büyük modüler çeşitlere yönelik arayışta olan müşterileri isteklerini karşılayacağından emin olunmalıdır. Tescilli Kennametal Beyond KCSM15 ve KCPM15 kaliteleri de kapsayan çoklu karbür kaliteler de mevcut olup, bunlar DUO-LOCK ürününün ağır kaba işlemeden yarı hassas işlemeye kadar her uygulamada başvurulacak bir çözüm olarak kabul görmesini sağlamaktadır. “Takım salgı miktarı çok az olduğundan, bazı müşterilerimiz çok hassas son işlemeli uygulamalarda da başarılı oluyor” diye devam ediyor Mueller. Kurulumu kolaydır: DUO-LOCK kesici uç ve bağlantısı temizlenerek vida dişli bağlantılı olduğundan adaptör içine yerleştirilir ve elle döndürülür (kesme kenarları keskindir, eldiven kullanılmalıdır!) ve belli bir torkla sıkıştırılır. Yapılması gereken bu kadar.

DUO-LOCK rakiplerinden çok daha yüksek kesme parametrelerinde çalıştığından tork değerleri de aynı oranda daha yüksektir ve bu özellik, bu tür takımları devamlı kullanan ve bilen müşteriler için DUO-LOCK takımların modüler işleme dünyasında farklı bir tip olduğunun göstergesidir. DUO-LOCK takımın çift konik yerleştirme yüzeyi, 10 μm (.0004 inç) ya da daha iyi Z ekseni eşleşme tekrarlanabilirliği ve 50 μm (.002 inç) aralığında takımdan takıma tekrarlanabilirliği sağlamakta ve bu özellik tezgahta çevrimdışı ön ayar yapma veya takım sökme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca takım tabanındaki ek temas yüzeyi, KM™ veya KM4X™ müşterilerinin yararlandığı ikinci temas alanına benzer şekilde kesme kenarında kaçıklığı iyileştirerek 5 μm (.0002 inç) altındaki eşleşmede radyal kaçıklık hassasiyeti sağlamaktadır. Freze köreldiğinde, sadece freze Kennametal mavi kutunun içerine konur ve şirketin dünya genelindeki mevcut yenileme tesislerinden birine gönderilir. Sonuç olarak, oldukça kısa kurulum süresi ve kolaylaştırılmış takım değiştirme, karbüre eşdeğer kesme performansı ve rakip modüler sistemlerden daha kısa süreçte daha fazla talaş kaldırma güvenilirliği sağlayan rijit, son derece hassas bir takım çözümüdür. Mueller, ‘’Anlaşılacağı üzere, DUO-LOCK tasarımından gurur duyuyoruz. Bu takım çok çeşitli uygulamalar için ideal bir çözümdür.’’ diye açıklar. Karbür parmak frezelerinizi uygun fiyatlı bir seçenekle değiştirmeye, kurulum süresini kısaltmaya ve hassasiyeti iyileştirmeye ve çok hızlı bir şekilde yoğun miktarlarda talaş kaldırmaya hazırsanız, sıkı durun: Kennametal, talaş kaldırma eylemini bir üst düzeye taşıyor.

Modüler bir parmak frezede bulunan değişken helis açıları, eşit olmayan kanal aralığı ve güçlü montaj özellikleri, DUO-LOCK takımı her bir atölyede en üst düzeyde performanslı takım olarak kabul görmesini sağlıyor.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Dişli Üretim Servisleri

‘Popstar’ları favoritCNC ve yeni S100 ile hedefleri aşan STUDER, 2023’te de büyüdü

Published

on

By

Yüksek hassasiyetli taşlama tezgahlarının İsviçreli küresel üreticisi Fritz Studer AG, ‘STUDER’in Sesi’ sloganıyla müzik odaklı hayata geçirdiği 2024 yılı basın toplantısında, 2023 yılının verilerini açıkladı. 20’den fazla ülkeden 65 gazetecinin katılımıyla düzenlenen toplantıda 2023 yılının ‘popstar’ları olarak favoritCNC ve yeni S100’ü gösteren STUDER, küresel olarak zorlu bir yatırım ortamına rağmen satışlarını artırmayı ve birçok bölgede yeni pazar payı kazanmayı başardı. Kalitesiyle pek çok pazarda büyüyen hassas silindirik taşlama makinelerinin İsviçreli uzmanı, Türkiye’deki bayisi Form Makina’yı ise üst üste 5. kez en iyi bayi olarak ödüllendirdi. ABD ve Çin gibi kilit pazarlarda satışlarını olumlu yönde geliştiren firmanın önceki yıllarda olduğu gibi en büyük pazarını Asya oluştururken, bunu Orta Avrupa ve Kuzey Amerika takip etti.

Firmanın 2023 yılı karnesini ‘Motion Meeting 2024 Basın Toplantısı’nda değerlendiren STUDER CEO’su Jens Bleher, “Yakın zamanda tamamlanan 2023 mali yılı, özellikle de 111. yıl dönümümüz son derece başarılı geçti” dedi. Firma, ürün geliştirme ve saha altyapısına yaptığı tutarlı yatırımların karşılığını alırken; CEO Jens Bleher, “Açıklamalarımızı gerçeğe dönüştürdük; zamanı pazardaki konumumuzu geliştirmek ve uzun vadede gelecek için kendimizi güçlendirmek için kullandık” ifadelerini kullandı. Dünyanın birçok bölgesinde yeni pazar payları kazanmayı başaran STUDER, müşteri hizmetleri segmentinde ise, yeni satış rekorları kırdı. Bleher, sipariş durumunun yılın sonuna doğru olağanüstü derecede gelişmesini ise, 2024 için olumlu bir işaret olarak değerlendirdi.

Almanya, Çin ve bazı Asya ülkeleri gibi bireysel pazarlarda sipariş gelişiminin daha zayıf olduğunu; ancak dünyanın diğer bölgelerinde olumlu sonuçların görüldüğünü belirten STUDER CSO’su Sandro Bottazzo ise, “Birçok ülkede iyi sonuçlar elde ettik ve hatta bazılarında yeni rekor sipariş alımları gerçekleştirdik” diye konuştu.

STUDER favoritcnc

Küçük ve orta ölçekli işletmeler STUDER’e güveniyor

STUDER siparişleri müşteri segmentlerine göre ele alındığında, havacılık ve uzay sektörü bir kez daha yeni siparişlerde en büyük artışı sağlarken, gerileyen otomotiv ve yan sanayi sektörünü geride bıraktı. 2023 değerlendirmesinde ‘Takım’ segmentinin beklentilerin altında kaldığı açıklanırken, önceki yıl olduğu gibi fason üreticilerin hakim olduğu ‘hassas mühendislik’ segmentinin en büyük bireysel pazar olduğu açıklandı. ‘Makine mühendisliği’ ile ‘kalıp ve döküm’ segmentlerinin 2023 yılında da önemli konumlarını koruduğunu bildiren STUDER, yarı iletken endüstrisinde hassas silindirik taşlama makinelerine olan talebin arttığını da açıkladı. Konuyu değerlendiren CSO Bottazzo, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından taşlama makinelerimize bu kadar güvenilmesinden ve bu segmentin bizim için stratejik açıdan önemli olmaya devam etmesinden çok memnunum” dedi.

En yüksek satış S33 ve ‘popstar’ favoritCNC’de

Hassas silindirik taşlama makinelerinin küresel üreticisi STUDER için geniş bir portföyünü korumak, 2023 yılında da özel bir önem taşıyordu. CNC üniversal silindirik taşlama makinelerinde oldukça güçlü sipariş alan firmanın en yüksek hacme sahip makinesi S33 olurken, onu favoritCNC, S31, S41 ve favorit takip etti. Firma, yeni S100 iç silindirik taşlama makinesinin siparişlerinde ise belirlediği hedefleri aştı.

STUDER S100

Basın toplantısında konuyu değerlendiren STUDER CSO’su Bottazzo, “İç silindirik taşlama makineleri söz konusu olduğunda, S131 için gelen siparişler açısından şirket tarihindeki en iyi 3. yıl oldu” dedi. Bakım ve servisten yedek parça ve revizyona kadar tüm iş alanları için geçerli olan Müşteri Hizmetleri segmentinin de çok olumlu gelişme gösterdiğini kaydeden Bottazzo, “Bu alanda üst üste ikinci yıl satış rekoru kırmayı başardık” diye konuştu.

Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Macaristan’da kendi uzman personeliyle hizmet vermeye başlayan STUDER, Doğu Avrupa’da da güçlü bir gelişim gösterdiğini duyurdu.

Küresel olarak yaklaşık 30 ticari fuara ve toplantıya katılan STUDER, Pekin’deki CIMT ve Hannover’deki EMO’ya ek olarak, UNITED GRINDING’in Kuzey Amerika’daki etkinliğinin özellikle başarılı olduğunu açıkladı. Firma, EMO 2023’te tarihinde ilk kez tek bir fuarda; yeni insertLoad yükleyicisi, roboLoad ve uniLoad ile üç otomasyon çözümünü bir arada sunmuştu.

Miller ve otomasyonda önemli gelişmeler

2023 yılında da müşterilerinin yararı için en son taşlama teknolojilerinin geliştirilmesi ve ilerletilmesini merkezine alan STUDER, özellikle e-mobilite ile ilgili bileşenler için uygun olan S36 üretim harici silindirik taşlama makinesiyle talepleri karşıladı. Basın toplantısında konuşan STUDER CTO’su Daniel Huber, bu makineyle ilgili olarak, “Artık müşterilerimiz S36’da herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm iş mili varyantlarını ve otomasyon çözümlerini kullanabiliyor” dedi. 25 kW’lık (33 hp) yeni ve güçlü taşlama mili sayesinde, 160 mm’ye (6,3 inç) kadar özellikle geniş taşlama disklerinin kullanılmasını mümkün hale getiren S36, CBN veya elmas taşlama taşları ile yüksek hızlı taşlamaya yeni bir seçenek getirdi. Ayrıca S36, kullanıcılarına tamamen uyumlu easyLoad ve uniLoad yükleme sistemleri sayesinde üretimlerini yüksek düzeyde otomasyona geçirebilme imkanı da sundu.

favoritCNC’nin dış taşlamadaki başarısına benzer şekilde, iç taşlama için giriş seviyesi segmentinde kendisini kanıtlaya yeni S100 iç silindirik taşlama makinesinin performansından memnun olduğunu dile getiren Huber, geçen yılki geliştirme sayesinde S100 artık yeni, güçlü bir sargı miline (Ø 58) sahip olduğunu, bunun gelecekte başka modeller için de planlandığını söyledi.

Kullanıcıların, popüler favoritCNC’nin devamı olan makinedeki yeni özellikleri merakla bekleyebileceğini açıklayan STUDER, bu konuda birkaç örnek paylaştı: Örneğin, tekerlek başlığının açı göstergesi, popüler QuickSet kurulum işlevi ve iş parçalarının herhangi bir programlama olmadan manuel olarak taşlanmasına verimli bir şekilde izin veren manuel taşlama döngüsü olarak geleneksel bir mod.

C.O.R.E. için yeni özellikler açıklandı

UNITED GRINDING’in devrim niteliğindeki donanım ve yazılım mimarisi olan C.O.R.E. de 2023’teki geliştirmelerin odak noktalarından biri oldu. Şirketin ağırlık verdiği diğer konular arasında veri toplama ve analizinin yanı sıra yeni sensörler ve araçlar da yer aldı. Huber, “C.O.R.E. dokunmatik işletim paneli zaten benzeri görülmemiş düzeyde sezgisel kullanıma izin veriyor ve yakında operatörlerin çalışma alanlarını tanımlayabilecekleri ve kaydedebilecekleri özelleştirilebilir bir arayüz olacak” açıklamasında bulundu.

STUDER, geliştirdiği SmartJet® soğutma sistemiyle halihazırda taşlama işleminde soğutma sıvısı ve enerji ihtiyacını önemli ölçüde azaltarak yeni endüstri standartlarını belirlemeye devam etti. Geleceğe yönelik bir bakış açısı sunan CTO Daniel Huber, “Sürdürülebilirlik konusu bizim için önemli olmaya devam ediyor” dedi. Ayrıca yarı iletken endüstrisinde de büyük bir potansiyel gördüklerini belirten Huber, e-mobilite ve fotovoltaikler nedeniyle yüksek performanslı yarı iletkenlere olan talebin arttığı bilgisini paylaştı. STUDER bu alanda da pazarda son derece başarılı olan X-ışını ölçüm başlığına sahip S41 CNC üniversal silindirik taşlama makinesiyle levha üretiminde standardı belirledi. 2023 boyunca gerçekleştirilen kapsamlı geliştirme faaliyetlerini değerlendiren CTO Huber, “Uzun vadede, yalnızca en son teknolojiyi içeren akıllı ve verimli makineler sunan üreticiler başarılı olabilir” diye konuştu.

STUDER ile rekabetçi teslimat süreleri

Basın toplantısında konuşan bir diğer isim olan STUDER COO’su Stephan Stoll ise, operasyonlar için genel bir değerlendirme yaparak, “Üretilen makinelerin üretim karışımı 2023 yılında daha karmaşık sistemlere kaydı” dedi. Aktif satın alma yönetimi ve küresel tedarik zincirlerinin normalleştirilmesi sayesinde siparişlerin zamanında tamamlandığını söyleyen Stoll, STUDER’e iyi bir kullanım sağlayan UNITED GRINDING Group bünyesindeki ortak üretim stratejisinin uygulanmasını olumlu olarak değerlendirdi.

Kendi yüksek kaliteli iş millerini üreten az sayıdaki taşlama makinesi üreticisinden biri olan STUDER’in önemli operasyonel projeleri arasında, otomatik üretim araçlarına ve son teknoloji test stantlarına yaptığı yatırımlar yer aldı. Stratejik açıdan önemli olan bu makine bileşenleri için uzmanlığı özellikle genişleten STUDER, bu ön gereksinimler ve daha fazla büyüme için Steffisburg ve Biel’de yer alan dahili taşlama yetkinlik merkezinde kapsamlı yapısal ve lojistik önlemlere daha fazla yatırım yaptı.

Sürdürülebilirlik hamleleri

STUDER, 2023 yılında sürdürülebilirlik için de önemli işlere imza attı. Stoll, “Şubat 2023’ten bu yana Steffisburg tesisi yerel bölgesel ısıtma şebekesine bağlandı ve böylece tüm binalar çevre dostu bir şekilde ısıtılıyor” dedi. Ayrıca, tüm binaların LED aydınlatmaya dönüştürülmesini büyük ölçüde tamamlayan şirket, genel olarak enerji tüketimi ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azalttı.

2024 yılı için de öngörüde bulunan COO Stoll, “Geçtiğimiz yıllarda yapılan önemli yatırımların ardından, lojistik süreçlerimizin ve depo altyapımızın yeniden tasarlanması artık çok yakın. Bu projenin en önemli parçası, doğrudan bağlantılı bir konteyner deposuna sahip bir lojistik merkezidir. Tam otomatik depo sisteminin daha yüksek verimliliği, tüm makine üretimine ve yedek parçaların taşınmasına fayda sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Teknoloji şirketi için iyi eğitimli çalışanlar

Son olarak, mesleki beceriler için ulusal şampiyonalar düzenleyen WorldSkills ile ilgili konuşan CEO Jens Bleher, teknoloji şirketi için iyi eğitimli çalışanların büyük önem taşıdığını vurgulayarak, prestijli şampiyona SwissSkills’te son zamanlarda elde edilen başarılardan memnun olduğunu belirtti. Geçen yıl STUDER çırakları Luis Salzmann (1. sırada, tasarım mühendisi) ve Noah Rossel’in (2. sırada, otomasyon mühendisi) üstün performanslarıyla altın ve gümüş madalya kazandıklarını hatırlatan Bleher, “STUDER, WorldSkills’te üst üste üçüncü kez temsil ediliyor. Mesleki eğitime olan kapsamlı bağlılığımızı teyit eden bu durumdan gurur duyuyoruz” dedi.

Continue Reading

Dişli Üretim Servisleri

UNITED GRINDING, Güneydoğu Asya’da alt şirket kurdu

Published

on

By

[voiserPlayer]

Güneydoğu Asya’daki faaliyetlerini yoğunlaştıran UNITED GRINDING Group, Singapur’da kendi yan kuruluşunu açtı.

Taşlama, aşındırma, lazer ve ölçüm makinelerinin yanı sıra eklemeli üretim için takım tezgahları konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olan UNITED GRINDING Group, Güneydoğu Asya’da yeni bir iştirak firması kurdu. Güneydoğu Asya’da uzun yıllardan bu yana temsilciler ve WALTER EWAG Asya Pasifik’e bağlı kuruluş aracılığıyla faaliyet gösteren UNITED GRINDING Group, kurduğu grup iştiraki United Grinding Asia Pacific Pte ile bölgedeki faaliyetlerini yoğunlaştırarak, Singapur’da bir araya getirdi.

UNITED GRINDING Group CEO’su Stephan Nel

Konuyla ilgili konuşan UNITED GRINDING Group CEO’su Stephan Nell, “Güneydoğu Asya bizim için stratejik açıdan çok önemli bir bölge. Bir UNITED GRINDING iştiraki kurmak, bu bölgedeki faaliyetlerimizi yoğunlaştırmak için mantıklı bir adım. Buradaki potansiyel yüksek ve müşteri sayısı sürekli artıyor” dedi. Grubun bir araya getirilmiş teknoloji ve uygulama know-how’ını tek bir iştirakten sunma becerisinin kullanıcılara birçok avantaj sunacağını dile getiren Nell, “Müşterilerimize yakınlık, hızlı ve karmaşık olmayan destek sağlamak için bizim için her zaman önemli olmuştur” diye ekledi.

WALTER ve EWAG markalarının Güneydoğu Asya işlerinden sorumlu olan ve UNITED GRINDING’in yeni şubesinin CEO’su olan Michael Schmid

20 yılı aşkın bir süredir WALTER ve EWAG markalarının Güneydoğu Asya işlerinden sorumlu olan ve UNITED GRINDING’in yeni şubesinin CEO’su olan Michael Schmid ise, şu ifadeleri kullandı: “Güçlü ekibimizin gücünü ortak grup iştirakinde bir araya getirebilir ve müşterilerimize daha da iyi hizmet verebiliriz. Gelecekte, yüzey ve profil taşlama, silindirik taşlama ve takım işleme olmak üzere 3 grup teknolojisini de tek bir çatı altında sunacağız. Bu bölgedeki faaliyetlerimizi bir araya getirmenin ve yoğunlaştırmanın ilgili tüm taraflar için bir kazan kazan olduğuna inanıyorum.”

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et