Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Modüler frezeleme takımları DUO-λOCK® ile ileriye doğru dev bir adım atıyor

Yayın Tarihi:

-

 

KM4X gövdeli DUO-LOCK modüler parmak frezeler çok çeşitli takım tutuculara ve adaptörlere uygundur.

 

2014 yılında Kennametal, modüler kesici takımlandırma sistemi geliştirilmesi konusunda Haimer® ile teknoloji ortaklığı yapacağını duyurdu. O tarihten bu yana şirket, o gün bile ‘’piyasadaki en rijit ve en hassas arayüz’’ olacağının işaretini veren DUO-LOCK™ ürününün geliştirilmesi, denenmesi ve stokta bulundurulması konularına odaklanmaktadır.

Bugün daha da iyi konumdadır. Kennametal Karbür parmak frezelemeden sorumlu müdürü Thilo Mueller’e göre, DUO-LOCK, karbür düzeyinde rekabet etme yeteneğine sahip tek modüler parmak freze çözümüdür ve en yakın modüler rakibine göre iki kat daha üstün performans göstermektedir. Bu özellik paslanmaz çelik ve titanyum işlemede, uçak ve uzay endüstrisinde önem taşıyan diğer ısıl dirençli alaşımlarda 1x freze çapına kadar olan derinliklerde tam genişlikte kanal açma ve 1.5x çap derinliğinde iş parçasına yüzde 50’ ye varan giriş temasıyla yüzey frezeleme anlamına gelmektedir. Mueller, takımın kararlı işleme özellikleri açısından yetenekli olduğunu ve bağlamda kendisinin kapsamlı ilk ürün sunumunda da aynı oranda coşkulu olduğunu vurgulayarak açıklamasına devam eder; “Daha fazlası önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürülmek üzere ilk aşamada 400 ‘den çok ürün çeşidimiz olacak.” “Bunlar arasında çok çeşitli adaptörler, tümleşik şaftlı tutucular ve uzatmalar bulunmakta olup, ayrıca hem inç hem de metrik olarak en yaygın kullanılan ölçülerde parmak frezeler yer almaktadır.” Bu uzatmaların çoğu, yüksek performanslı frezeleme uygulamalarında takımın istem dışı çıkmasına ve gerilmeden dolayı kaymasına yönelik kaygıları ortadan kaldıran güvenilirlikli bir bağlama düzeneği olan HAIMER Safe-Lock™ teknolojisi ile donatılmıştır. 

HSK, CAT, BT ve karşılaştırılabilir özelliklere sahip işmili konikleri de mevcuttur. DUO-LOCK ürününü benzersiz kılan özelliklerden biri de sahip olduğu akıllı vida dişi tasarımıdır. Kennametal, FEA tabanlı tasarım araçlarını kullanarak takımın yüksek yüklerde bile başarısız olma olasılığını ortadan kaldırmak üzere bağlantıyı en uygun duruma getirmiştir. Mueller’ in açıklamasına göre sonuçta, DUO-LOCK en yakın rakibinden yüzde 25 daha yüksek torku karşılayarak, özellikle uzun erişim gerektiren işleme koşullarında daha yüksek ilerleme oranları ve eksenel kesme derinlikleri elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Kesme geometrisi aynı şekilde benzersiz olup, asimetrik kanal tasarım ile geliştirilen HARVI alınlı uç kullanılır. Bu, kesmeden kaynaklanan çeşitli sesleri sona erdirir, salınım titreşimini azaltır ve karbür çeşitlerine bağlı olarak diş başına yüzde 20 ya da daha fazla oranda talaşın boşaltılmasını sağlar.

HARVI II 5 kanallı frezelerde ayrıca, titanyumda tam anlamıyla kanal açma yeteneği ile tanınan değişik bir helisle iyileştirme gerçekleştirilmiştir. HARVI III’ e sahip kesme kenarı sırtında merkezden kaçık sırt düşürme aynı zamanda titanyum ve diğer ısıl dirençli alaşımlarda kanıtlanmış bir özelliktir ve büyük modüler çeşitlere yönelik arayışta olan müşterileri isteklerini karşılayacağından emin olunmalıdır. Tescilli Kennametal Beyond KCSM15 ve KCPM15 kaliteleri de kapsayan çoklu karbür kaliteler de mevcut olup, bunlar DUO-LOCK ürününün ağır kaba işlemeden yarı hassas işlemeye kadar her uygulamada başvurulacak bir çözüm olarak kabul görmesini sağlamaktadır. “Takım salgı miktarı çok az olduğundan, bazı müşterilerimiz çok hassas son işlemeli uygulamalarda da başarılı oluyor” diye devam ediyor Mueller. Kurulumu kolaydır: DUO-LOCK kesici uç ve bağlantısı temizlenerek vida dişli bağlantılı olduğundan adaptör içine yerleştirilir ve elle döndürülür (kesme kenarları keskindir, eldiven kullanılmalıdır!) ve belli bir torkla sıkıştırılır. Yapılması gereken bu kadar.

DUO-LOCK rakiplerinden çok daha yüksek kesme parametrelerinde çalıştığından tork değerleri de aynı oranda daha yüksektir ve bu özellik, bu tür takımları devamlı kullanan ve bilen müşteriler için DUO-LOCK takımların modüler işleme dünyasında farklı bir tip olduğunun göstergesidir. DUO-LOCK takımın çift konik yerleştirme yüzeyi, 10 μm (.0004 inç) ya da daha iyi Z ekseni eşleşme tekrarlanabilirliği ve 50 μm (.002 inç) aralığında takımdan takıma tekrarlanabilirliği sağlamakta ve bu özellik tezgahta çevrimdışı ön ayar yapma veya takım sökme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca takım tabanındaki ek temas yüzeyi, KM™ veya KM4X™ müşterilerinin yararlandığı ikinci temas alanına benzer şekilde kesme kenarında kaçıklığı iyileştirerek 5 μm (.0002 inç) altındaki eşleşmede radyal kaçıklık hassasiyeti sağlamaktadır. Freze köreldiğinde, sadece freze Kennametal mavi kutunun içerine konur ve şirketin dünya genelindeki mevcut yenileme tesislerinden birine gönderilir. Sonuç olarak, oldukça kısa kurulum süresi ve kolaylaştırılmış takım değiştirme, karbüre eşdeğer kesme performansı ve rakip modüler sistemlerden daha kısa süreçte daha fazla talaş kaldırma güvenilirliği sağlayan rijit, son derece hassas bir takım çözümüdür. Mueller, ‘’Anlaşılacağı üzere, DUO-LOCK tasarımından gurur duyuyoruz. Bu takım çok çeşitli uygulamalar için ideal bir çözümdür.’’ diye açıklar. Karbür parmak frezelerinizi uygun fiyatlı bir seçenekle değiştirmeye, kurulum süresini kısaltmaya ve hassasiyeti iyileştirmeye ve çok hızlı bir şekilde yoğun miktarlarda talaş kaldırmaya hazırsanız, sıkı durun: Kennametal, talaş kaldırma eylemini bir üst düzeye taşıyor.

Modüler bir parmak frezede bulunan değişken helis açıları, eşit olmayan kanal aralığı ve güçlü montaj özellikleri, DUO-LOCK takımı her bir atölyede en üst düzeyde performanslı takım olarak kabul görmesini sağlıyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com